FINTECH CENTRAL POLAND

W październiku 2021 r.  z inicjatywy Urzędu Miasta Łodzi (UMŁ) zawiązała się społeczność osób reprezentujących łódzki sektor fintech, która aktualnie działa pod nazwą FinTech Central Poland (FCP). 

Głównym celem FinTech Central Poland jest wymiana doświadczeń, promocja tworzonych rozwiązań dla sektora Fintech i BankTech w kraju i za granicą, wzajemne wspieranie się oraz tworzenie ekosystemu, który przyczyni się do zwiększenia napływu kapitału do miasta oraz wzrost zainteresowania Łodzią i jej zasobami zarówno u inwestorów, jak i partnerów gotowych rozpocząć współpracę z łódzkimi firmami.

Przedstawiciele firm fintechowych z Łodzi systematycznie spotykają się, aby omówić aktualną sytuację na rynku fintechowym, przedstawić bieżące potrzeby społeczności a także zaplanować dalsze aktywności.

Fintech Central Poland

to społeczność (ekosystem) firm i instytucji skupionych na rozwoju środowiska FinTech, inicjowana i wspierana przez Urząd Miasta Łodzi, skupiona na:

  • Poszerzaniu wiedzy finansowej: naszym głównym celem jest zwiększanie wiedzy (finansowej) wśród osób prywatnych i firm
  • Promowaniu innowacyjnych rozwiązań FinTech: naszym celem jest zwiększanie świadomości i wdrażania innowacyjnych rozwiązań FinTech
  • Tworzeniu centrów rozwojowych dla firm FinTech: zapewniamy sprzyjającą przestrzeń i środowisko dla rozwoju firm FinTech
  • Rozwoju ekosystemu FinTech: naszym celem jest wspieranie dynamicznego i połączonego ekosystemu FinTech

ŁÓDŹ

Łódź to czwarte pod względem wielkości miasto w Polsce położone w centrum naszego kraju, na skrzyżowaniu dwóch głównych autostrad: A1 i A2, oddalone o 90 minut drogi samochodem lub pociągiem od centrum Warszawy.

Miasto technologii

Łódź - kiedyś miasto głównie przemysłowe zbudowane przez dziewiętnastowiecznych przedsiębiorców-wizjonerów, dziś rozwija się dynamicznie we wszystkich głównych obszarach nowoczesnych technologii. To właśnie tutaj swoje centra ulokowało 110 firm z branży BPO/SSC oraz ponad 200 firm IT zatrudniających łącznie ponad 65 tys. specjalistów. 

Rozwój miasta dostrzegli inwestorzy, którzy coraz chętniej wybierają Łódź na miejsce zarówno nowych projektów, jak i do rozwoju już istniejącego biznesu. Do najważniejszych oraz najcenniejszych pod względem innowacyjności czy wielkości i jakości miejsc pracy należą takie projekty jak: Wella Company (Centrum of Excellence, Niemcy), Vention (IT, USA), InfoPulse (IT, Ukraina), EY (Center for Excellence), Alorica (BPO, USA), Daikin (JAP), First Derivative (Irlandia), DataArt (USA).

Miasto finansów i FinTechu

Połączenie finansów i technologii czyli FinTech rozpoczęło się w Łodzi ponad ćwierć wieku temu. W centrum Polski, w 1998 roku w małym, lokalnym banku - Powszechnym Banku Gospodarczym SA - uruchomiono pierwszą w Polsce bankowość elektroniczną (elektroniczny dostęp do rachunku bankowego). Dwa lata później w Łodzi ruszył pierwszy w Europie Środkowo Wschodniej bank wirtualny - mBank - dziś piąty bank w Polsce pod względem aktywów, dający w Łodzi zatrudnienie ponad 2 tys. specjalistom. W mieście pracuje też blisko 300 specjalistów zatrudnionych w Banku Pekao SA, rozwijających zdalne kanały obsługi “banku z Żubrem” takie jak Pekao 24 i PeoPay. Od wielu lat swoją działalność w mieście rozwija także oddział Banku Nordea specjalizujący się w robotyzacji i automatyzacji procesów oraz AML wspierający skandynawskie oddziały banku. W Łodzi swoje Centrum Technologii Cyfrowych w Polsce ma niemiecki Commerzbank, w którym specjaliści IT oraz analitycy pracują nad cyfryzacją procesów biznesowych oraz zaawansowanymi metodami zarządzania ryzykiem i kapitałem dla całej grupy Commerzbanku. To nie koniec obecności banków w mieście. Tu także ma siedzibę polski oddział BFF Banking Group, który specjalizuje się w faktoringu, kredytowaniu, bankowości i płatnościach korporacyjnych. W Łodzi znajduje się również centrala jednego z banków spółdzielczych - Łódzkiego Banku Spółdzielczego - powstałego w wyniku fuzji aż 4 banków spółdzielczych.

Jednak banki to tylko jedna ze stron tego medalu. W mieście działają prężnie dostawcy zaawansowanych technologii zarówno dla banków jak i innych instytucji finansowych, w tym ubezpieczycieli, firm leasingowych oraz FinTechów. W GFT Poland, spółce, której centrala mieści się w Łodzi - powstaje nowoczesna bankowość cyfrowa oparta na chmurze. W mieście obecne są także FinTechy, w tym InsurTechy. Jeden z nich - Gabi - stał się częścią dużego międzynarodowego gracza: firmy Experian. W tegorocznej edycji Mapy polskiego FinTechu (2023) portalu Cashless Łódź znalazła się na trzecim miejscu tuż za Warszawą i Poznaniem. 6% FinTechów działających w Polsce ma właśnie siedzibę w Łodzi.

W Łodzi rozwijane są między innymi technologie płatności bezgotówkowych (karty płatnicze), powstają rozwiązania Tap2Pay, Click2Pay, EMV, tokenizacji czy rozwiązania bezpieczeństwa publicznego (np. karty miejskie). W jedynym w Polsce centrum R&D działającej globalnie firmy Fizen łódzcy eksperci pracują nad tożsamością cyfrową / biometryczną (odcisk palca i tęczówka oka) do procesów onboardingu i autoryzacji transakcji. Na miejscu działają też polskie oddziały firm zagranicznych rozwijające płatności cyfrowe i mobilne np. Payair Poland i ePassi Poland.

Pozostali gracze rozwijają rozwiązania z obszaru otwartej bankowości (na potrzeby eKYC czy płatności transgranicznych), rozwiązania workflow i BPM dla produktów bankowych, leasingowych i ubezpieczeniowych, platformy sprzedażowe dla sektora finansowego: portale i aplikacje mobilne, ekstranety, programy partnerskie, narzędzia wsparcia sprzedaży, programy MgM czy samoobsługowe rozwiązania (internetowe i mobilne) dla sektora finansowego.  

Firmy, które są z nami
Instytucje wspierające FCP

Zobacz też: